Szervezetünk a KURDI ÖNKÉNTES TŰZOLTÓ EGYESÜLET jogelőde a kurdi Önkéntes Tűzoltó Testület l937. február 27-én alakult meg. Fennállásának 66 éve alatt, mint az ország hasonló kis egyesületeit; érték a politikai, gazdasági és társadalmi változások, melyek mély nyomot hagytak a mindenkori egyesületi tagok életében, s az emlékezetes tűzesetekkel együtt nem felejtik el ezeket.
Ilyen fontos esemény volt az 1954-es év, amikor felépült a kurdi tűzoltó szertár, mely az 1950-es években modernnek számÃtott. Egy tűzoltó gépjármű és két lóvontatású szerkocsi befogadására volt alkalmas, a szerállásokat pedig iroda kötötte össze, ahova már a telefont is bekötötték. Néhány évvel késÅ‘bb az akkori kocsi- és mozdonyfecskendÅ‘k mellé egy Duch-Vippon majd azt követÅ‘en egy Garant tÃpusú gépjárművet kaptak a kurdi önkéntesek. Hosszú évekig e platós jármű „robogott†ki a szertárból s vitte magával az oltóeszközöket és az oltókat a falu s a környék tüzeihez. A hatvanas évek végén egy a tűzoltóságnál kiszolgált Niza gépjármű váltotta fel az addigra javÃthatatlanná váló öreg szerkezetet. Közben a mindenkori szorgalmas csapattagok BÃró József parancsnok vezetésével sorra gyűjtötték az okleveleket a szakmai megmérettetéseken. A szorgalmas elÅ‘dök még külföldi versenyekre is eljutottak, s ott is becsülettel helytálltak. Egy ilyen versenyen ismerték meg Å‘ket azon német város, Nidderau lakói, akiktÅ‘l késÅ‘bb az ottani rendszerbÅ‘l kivont szerszállÃtó Mercedes majd Opel gépjárművet kaptuk. A nyolcvanas – kilencvenes évek centralizáló, önkéntes egyesületeket nem támogató nehéz éveit is sikerült az egyesületnek úgy átvészelnie, hogy nem került végleg lakat a kapura, mint a szomszédos /és sok más/ település esetében. Szerencsére olyan emberek voltak ekkor a település és az egyesület vezetÅ‘i és tagjai, akik megÅ‘rizték, megmentették a falu „tűzoltó†értékeit. A rendszerváltozás évei lassan, de meghozták azt a változást, hogy ismét felismerjék globális szinteken is, hogy szükség van a települések helyi tűzvédelmére, hogy mindenhol gyors segÃtséget lehessen nyújtani a bajba kerülÅ‘knek, s Ãgy lett ismét létjogosultsága az önként vállalt tűzoltó munkának is.
A Kurdi Önkéntes Tűzoltó Egyesület alapvető feladata nem változott az elmúlt 66 év során, legfontosabb tevékenységünk a tűz- és káresemények lehetőség szerinti megelőzése, a káresemények felszámolása.
Fontos a múltban nem mindig rögzÃtett feladatok még; - a tűzoltó hagyományok ápolása, - az utánpótlás megteremtése az ifjúsági és diáktűzoltók bevonásával, - tűzmegelÅ‘zési feladatok végzése, - a tagok szakmai, tűzvédelmi ismereti képzése, -kapcsolattartás a fenntartóval, - a hivatásos tűzoltósággal és más tűzoltó szervezetekkel.
Önkéntes egyesületünknél az alapvetÅ‘ feladatok ellátásában az elmúlt években elÅ‘relépés volt tapasztalható. Sok olyan szakmai feladatot sikerült megoldani, melyre joggal lehet büszke egyesületünk ma aktÃv tagsága, s ezen feladatok megoldása nyomán, kezd éledni a szűkebb és tágabb környezetünk megbecsülése is.
Ennek egyik ékes tanúbizonysága a hivatásos tűzoltóságtól kapott IFA gépjárműfecskendÅ‘, ami biztosÃtja az egyébként nagyon rossz tűzivÃz hálózattal rendelkezÅ‘ településünk aktÃv tűzvédelmét.
Sikerült elérnünk, hogy ügyeleti rendszerünk segÃtségével ez elmúlt öt évben összesen 137 káreseményhez, a riasztástól számÃtva 10 percen belül kivonuljunk, s megkezdjük a beavatkozást.
A kárelhárÃtási és kárfelszámolási feladataink közül kiemelkedÅ‘ az l999. évi nagy esÅ‘zések nyomán elöntött udvarok és pincék kiszivattyúzása, mely 5 napi csaknem folyamatos munkát adott, valamint a 2000. és 2001.-es év tÅ‘zegégése , ahol egy 10 hektáros területen oltottuk el a tüzet a dombóvári hivatásos állománnyal közösen. Ennél az oltásnál több mint 550 órát dolgoztunk az elmúlt három évben. Az elÅ‘zÅ‘ évek legnehezebb feladatai között emlÃthetÅ‘k még lakástüzek, s egy helyi Kft. csibenevelÅ‘jének tüze, ahol tÃzezernél több csibét mentettünk ki az eloltott épület belsÅ‘terébÅ‘l.
A közelmúlt történései, egyesületünk tagsága:
Szakmai továbbképzéseken 8 fÅ‘ szerzett az elmúlt évben szakmai képesÃtést, Ãgy már 34 tagunk rendelkezik legalább alapfokú tűzoltói képzettséggel, 4 tagtársunk pedig önkéntes,- létesÃtményi parancsnoki tanfolyamot végzett.
Négy éve kezdtük meg az egyesületnek otthont, a szakfelszereléseinknek fedelet adó szertárépület bÅ‘vÃtését felújÃtását. A tagtársak önkéntes munkájának, az önkormányzat, anyagi támogatása valamint több sikeres pályázat eredményeként, elkészült két szerszállÃtó járművünk garázsa, az épületben vizesblokkot, klubhelyiséget alakÃtottunk ki. Járdát, bejárót készÃtettünk, az épületbe gázfűtést szereltettünk. Az 1954-ben épült épületünkben felújÃtottuk a villamos hálózatot, lépcsÅ‘t készÃtettünk, hogy csak a legfontosabbakat emlÃtsük. Végeredményben egyesületünk komoly fejlesztési munkát hajtott végre, mely komoly kihatással volt, és lesz szervezetünk életére. Az épÃtés munkái kipróbálták együttműködési képességünket, kitartásunkat. BizonyÃtották; hogy a közös összefogás anyagi segÃtséggel párosulva, képes létrehozni egy magasabb-rendű értéket, amely érték; - a településünkön élÅ‘ emberek biztonsága-. Az elkészült, felújÃtott épület „hozománya†hogy méltó körülményeket, helyet - otthont -biztosÃt gyarapodó felszereléseinknek, s gyarapodó tagjaink számára is. Az egyesületnek jelenleg 61 felnÅ‘tt, 29 diák és 23 ifjúsági tagja van, (össz. létsz.: 113 fÅ‘) akik többségükben kiveszik részüket az egyesület sokrétű feladataiból, amelyeket önként vállalnak és teljesÃtenek.
Civil szervezetünk jövőbeni feladatai:
A katasztrófavédelem szempontjából a vélhetÅ‘en hamarosan megjelenÅ‘ „régiókâ€, azok működési mechanizmusa, tevékenységük kialakulása - az egyenlÅ‘ esélyek biztosÃtása érdekében - nyilvánvalóan új feladatokat és szemléletmódot jelent, amelyre az önkormányzatoknak, és a civil szervezeteknek is fel kell készülniük. Tudjuk, hogy minden helyi vagy regionális katasztrófa esetén a mentési munkálatok elsÅ‘dleges irányÃtása az önkormányzatok feladata, s a gondos önkormányzatok (ha módjukban áll) helyben tartanak fenn, működnek együtt civil szervezetekkel, melyek közel a bajhoz segÃtenek, segÃthetnek. Fontos és egyre fontosabb tényezÅ‘k; a hozzánk hasonló civil szervezetek, -emberi, -szakmai, -műszaki adottságai, hiszen e tényezÅ‘kön sok múlik. Magas szÃnvonalú szolgáltatást csak úgy nyújthatunk, ha igazodunk az európai normákhoz, kitekintünk az ottani tapasztalatokra, s megpróbáljuk azokat integrálni helyi lehetÅ‘ségeinkhez, adottságainkhoz. Ennek elengedhetetlen feltétele a megfelelÅ‘ szakmai felkészültség megteremtése, s annak további szintentartása, mely állandó képzést, továbbképzést, műszaki fejlesztést tesz szükségessé. CÉLUNK: Katasztrófavédelmi közszolgáltatásunk korszerűsÃtésével, a településünkön és környékén lakó emberek emberi és állampolgári jogainak, esélyegyenlÅ‘ségének megteremtése.
Egyesületünk lényege, és jelmondata is egyben:
„SegÃtség - közel a bajhoz !â€
mert a MI CIVIL SZERVEZETÜNK a Kurdi Községi Önkéntes Tűzoltó Egyesület TUD, és AKAR is TENNI a településünkön és a környékén élő emberekért, - mindannyiunk biztonságáért -.
Kurd, 2006-05-14. Müller János
ÖTE parancsnok